Fascineret af Forbrydelse – Med Jesper Vestergaard Larsen

10. 10. 2025

Listen to “Facineret af forbrydelse – Med Jesper Vestergaard Larsen” on Spreaker.

True Crime har for længst erobret danskernes hjerter – og Matias Olsen fra Radio Glad er ingen undtagelse. Han er dybt draget af mysterier, mordgåder og menneskelige motiver. I podcastserien “Fascineret af forbrydelse” går han tæt på nogle af landets mest markante stemmer inden for kriminaljournalistik. Hvad driver dem? Hvor kommer fascinationen fra? Og hvilke sager har sat sig dybest?

I første episode får Matias besøg af Jesper Vestergaard Larsen – en veteran i dansk kriminaljournalistik og vært på den populære podcast “Sagen Genåbnet”, som Matias er kæmpe fan af. Jesper fortæller om sin egen rejse: fra en opvækst i et socialt belastet boligområde, hvor kriminalitet var en del af hverdagen, til et liv som undersøgende journalist med en særlig næse for kriminalstoffet. Særligt én sag har præget Jespers arbejde: sagen om Emilie Meng. 

Vil du se mere…

Poltergejster i Toldbodgade

Poltergejster i Toldbodgade

Frederik Schmidt Johansen dykker ned i historien om ét af Danmarks mest opsigtsvækkende poltergejst-sager.

Thomas Hwan

Thomas Hwan

det mørke Nordjylland, hvor dagens gæst kommer fra, var der ikke rigtig nogen, heller ikke studievejlederen, der vidste hvordan man blev skuespiller, så den purunge bonderøv måtte pendle til København flere gange om ugen, hvor han læste hos hos Tommy Kenter, for at kunne forfølge sin drøm om at komme på skuespillerskolen. Lyt til Thomas Hwans historie og hør klip fra en karriere i film, TV og teater.

Skjoldungernes Saga

Skjoldungernes Saga

Vi skal tilbage til en af de ældste tekster, vi kan læse i Danmark. Skjoldungernes Saga fra slut 1100 beskriver Skjoldungeslægten, en kongerække, der stammer fra området ved Lejre.