Anmeldelse: Wildwood Down

6. 10. 2025

Af Svend Gejl

Spillet handler om Daniel, som er kommet med sin søster og to andre venner på tur til strandpromenaden i den lille by Wildwood. Der er fest og ballade, og der sker en masse mord og mystik.

Daniel møder en maskulin party-hoster, en gammel mand og en havmåge, der stjæler hans mors kreditkort og andre hemmelighedsfulde personer og ender på et spændende eventyr.

Hovedperson med Downs

Wildwood Down er et point and click-spil, hvor du bruger musen til at spille med eller ASDW-tasterne til at gå rundt med Daniel. Det går ud på at løse en masse puzzles og gåder for at komme rundt og få opklaret, hvad der sker.

Spiludviklerne er to brødre, som har deres barndomsven Daniel med Downs syndrom med i spillet. Han er hovedpersonen og lægger selv stemme til karakteren Daniel.

Plottet twister

Spillet er fyldt med easter eggs og referencer til andre spil, som f.eks. når man skal igennem et tag ned til et toilet. Det minder meget om GoldenEye 007 til Nintendo 64.

Der er også sjove dialoger med Daniel og de forskellige karakterer, du møder undervejs. “Get back here you headphone freak!” råber Daniel efter dj’en.

Spillet har masser af plot twists, så når du tror, du er næsten færdig med spillet, kommer der mere. Først tror Daniel, han skal finde sin søster sammen med Josh og Dakota, men det ender ud i et mord, der skal opklares.

Oldschool-stemning

Grafikken er oldschool pixel sidescroll-stil, som minder meget om noget, LucasArts kunne have lavet – firmaet, der lavede nogle af de bedste oldschool point and click-spil.

Spillet er fuld af jazzet, groovy musik med et twist af heavyrock, og det gør atmosfæren spændende og intens og skaber en fed stemning i spillet.

Lydeffekterne fra de forskellige ting, du får undervejs, er gode. Som f.eks. en fløjte med en meget unik og irriterende lyd. Og hver gang Daniel bliver udsat for noget, hvor han kommer galt afsted, er der sjove falde på halen-effekter.

Tilgængelighed

Du kan vælge imellem to sværhedsgrader: Der er “default”, som udviklerne anbefaler, og så er der “point and click-mode”, som er en svær sværhedsgrad til dem, der i forvejen er kendt med point and click-spil.

Med mellemrumstasten kan du se, hvad du kan interagere med, og så er der også en hint-knap i pausemenuen og i din goodie box – det sted nede i venstre side, hvor du har dine ting liggende – hvis du har brug for hjælp og har svært ved at komme videre. 

Du kan få en soft-udgave af hjælpen, der giver dig et hint, eller du kan få direkte hints, så du får svaret på, hvad du skal gøre, med det samme. Det er meget nyttigt, hvis man ikke er god til at løse puzzles eller gåder. 

Spillet har store, gode undertekster, som man nemt kan læse, men desværre er spillet kun på engelsk. Lidt ærgerligt, for det udelukker de spillere, der kun kan dansk.

Konklusion

Wildwood Down er et underholdende spil, hvor man hele tiden får et godt grin, og nysgerrigheden griber ind, efterhånden som man kommer godt ind i spillet. Når man har spillet en del og lige skal have et break, eller man tror, man er næsten færdig, får man lige lyst til at se mere af, hvad der sker.

Det er spændende at se, hvad Daniel roder sig ud i. Det ender altid med forskellige dilemmaer, hvor han skal tage beslutninger om, om det er et rigtigt eller forkert valg, han træffer, når han f.eks. gør skade på en sur, gammel mand uden onde intentioner. Der er meget sjov og meget, der skal opklares for at løse mordgåden, der opstår i Wildwood.

Jeg håber, det vil blive til en serie med Daniel, da det kunne være fedt med flere spil med folk, der har Downs. 

Tilgængelighed:

Spil:

Svend Gejl

Som redaktionens retrogamer elsker Svend alt med store pixels. Han samler på spil og figurer og elsker at hygge med vennerne online.

Vil du se mere…

Filmanmeldelse: Mortal Kombat II

Filmanmeldelse: Mortal Kombat II

Vi kom for kampene og blev hængende for historien! Mortal Kombat er tilbage med endnu en biograffilm, som overrasker positivt og er bedre end sine forgængere.

Anmeldelse: Saros

Anmeldelse: Saros

Hvorfor er der konstant solformørkelse? Hvor er de tidligere besætninger? Og hvorfor er fjenderne så giga-frustrerende? Tag med på rumeventyr i Saros, der er ude nu.

Anmeldelse: Death Stranding 2 (pc)

Anmeldelse: Death Stranding 2 (pc)

I Death Stranding 2 vader du igennem en kæmpe verden, men det er på ingen måde en ørkenvandring. Spillet er rigtig fedt – også i pc-udgaven, som vi har testet.