Sex og CP – sexlegetøj i Lovelace

5. 05. 2026

Listen to “Sex og CP – sexlegetøj i Lovelace” on Spreaker.

Hvordan opererer man med en tung, brummende dildo hvis man lever med f.eks. cerebral parese? Der findes en hel del tabuer når det kommer til sex og handicap. Det gælder også, når vi taler selxlegetøj. Rasmus Nielsen er nysgerrig på emnet og er taget forbi den erotiske butik, Lovelace, for at tale med ejeren Cloë Elvstam Johns om, hvad der findes af forskelligt sexlegetøj, og hvad der kan bruges, hvis man lever med et handicap.

Lyt til mere Fælles Lyd HER

Radio glad

Følg os:

Vil du høre mere:

Vil du se mere…

Foon og Mothem på Studenterhuset

Foon og Mothem på Studenterhuset

Pladeselskabet Last Mile holder label night på Studenterhuset i København og i den forbindelse har Sylvester Bjarnø været ude med mikrofonen og fanget to af aftenens hovedpersoner, Foon og Mothem, til en snak om metal, shows og fremtidsdrømme.

Fascineret af Forbrydelse – Med Peer Kaae

Fascineret af Forbrydelse – Med Peer Kaae

Peer Kaae blev allerede som barn grebet af true crime, da hans bedstemor fortalte ham om det legendariske mord på Peter Bangs Vej. Siden dengang har mysterier og mordgåder været en drivkraft i hans liv og arbejde.

Andreas Jebro

Andreas Jebro

Dagens gæst kan godt lide at udvikle sig gennem sine forskellige roller, også selvom han en gang imellem havner i en stime af “svin”. Andreas Jebro er gæst hos Lars Hauberg til en rejse tilbage i de mange roller gennem forskellige film- og TV klip.