Lad 2026 blive året med glæde, hjælp og mindre berøringsangst

30. 12. 2025

Af Julie Kragelund Holm
Foto: Jonas Koch

2025 lakker mod enden, og lige om lidt skal vi byde et nyt kalenderår velkommen. Det har givet mig lyst til at sætte ord på mit 2025, og hvad jeg ønsker for 2026.   

Jeg har særligt lyst til at fremhæve, hvad mit arbejdsliv har budt på af gode oplevelser i 2025. I år er der nemlig sket mange ting på TV Glad. Jeg husker tydeligst ”En særlig samtale” med Anders Matthesen og vores indslag i forbindelse med kommunalvalget.

Det jeg husker bedst fra interviewet med Anders Matthesen, er der, hvor der blev sunget sangen ”For det er, som det er, som det er” med nogle af mine kolleger og et pigekor. Det var et stærkt øjeblik, hvor jeg blev rørt. Det var smukt med de lyse børnestemmer kombineret med sangens og mine kollegers budskab om, at livet er, som det er, og at det gælder om at få det bedste ud af det. Dét kan jeg relatere til.

Et andet karrieremæssigt lysglimt fra 2025 var kommunalvalget. Jeg går meget op i politik, så jeg havde personligt set meget frem til at skulle sætte mit kryds, men også dykke ned i valget med journalistbrillerne på. Det er vigtigt at stemme og derfor også vigtigt at blive sat ind i, hvad man skal være opmærksom på, når man skal stemme. I den forbindelse havde vi på TV Glad fundet på at sætte interviews op som klassiske datingsituationer for at gøre vores seere klogere på handicapområdet. Jeg var interviewer på to dates. Den ene date var en maddate, hvor jeg med Christopher Røhl fra Radikale Venstre og Jens-Kristian Lütken fra Venstre skulle lave en lasagne og blandt andet tale om mad på bosteder, revurdering af førtidspension og beskæftigelse. Jeg husker tydeligt, at det var ret besværligt at lave lasagnen på grund af pladsproblemer, men det gik, og det var en hyggelig ”date”. Jeg fik ros for mine spørgsmål, og det er jeg meget stolt af. Det betyder meget for mig at få ros for mit arbejde.

Og så var jeg også på en kreadate med Alexander Ryle fra Liberal Alliance og Jakob Næsager fra Konservative. På den date havde vi arrangeret tre tegneopgaver, og jeg var meget imponeret over, hvordan de kastede sig ud i alle tre opgaver, mens vi snakkede om livskvalitet. På den date blev jeg klogere på, hvad de hver ønsker at gøre på handicapområdet, og hvad der allerede er blevet indført. Vores tegninger blev gode, og jeg var meget overrasket over, hvor gode de var til at tegne, selvom de var ret selvkritiske til at begynde med.

Det var mine arbejdsrelaterede højdepunkter i 2025.

Nu går jeg et nyt arbejdsår i møde, men jeg har også ønsker for 2026, der ikke handler om mit arbejde. Jeg har mine personlige mål, som mine forældre hjælper mig med. Når vi er sammen om det, øger det chancen for, at det lykkes.

Der er særligt to ting, jeg gerne vil fokusere endnu mere på i 2026.

I det kommende år vil jeg fokusere på gøre ting, der gør mig glad. Det kan være at være sammen med min familie, gå i biografen med en ven eller tage på tur med min ledsager. Det kan også bare være at spise noget lækkert til aftensmad. Jeg vil også huske mig selv på, at jeg kan lide at være social, så jeg skal slå til, når energien er til det. Selvom der er krig og ufred i verden, vil jeg også huske på at være glad i hverdagen og huske, at der er lige så mange gode mennesker i verden, der gerne vil gøre en forskel for andre.

Den næste ting, jeg vil huske mig selv på i 2026, er at fortsætte med at hjælpe andre, når jeg kan. Det kan være en lille ting som at hjælpe en kollega med noget, som måske kan være let for mig, men sværere for dem. Det kan være at bære ting for dem på vej ind til et møde. Jeg vil blive endnu bedre til at spørge, om jeg skal hjælpe. Jeg bliver glad af at hjælpe andre, fordi det er en succesoplevelse, når jeg kan. Jeg får selv meget hjælp, så jeg ved, hvor meget det betyder at få den.

Jeg har også ønsker for af alle mennesker med handicap. Jeg ønsker, at vi i 2026 får mere frihed i hverdagen til at lave det, vi gerne vil. At vi ikke hele tiden skal kæmpe for den hjælp, vi skal have. Og så håber jeg, at de mennesker, der ikke har et handicap, får mindre berøringsangst over for os. Mange mennesker med handicap oplever, at mennesker, der ikke har et handicap, bliver usikre i mødet med dem. Det viser en ny undersøgelse fra Danske Handicaporganisationer. Den viser også, at den usikkerhed har store konsekvenser for mennesker med handicap. Jeg håber, at den nye viden kan rykke på noget.

2026 bliver et spændende år. Vi går et folketingsvalg i møde, og jeg glæder mig til at se, hvad for nogle spændende indslag, vi på TV Glad finder på i den forbindelse. Derudover ser jeg frem til mange hyggestunder med min familie, som jeg elsker at være sammen med.

Jeg håber også, at dig, der læser med, kommer godt ind i 2026.

Godt nytår og Gud bevare Danmark.

Vil du se mere…