Glad News – Det de andre overser: Lukning af Rosenkildevej

6. 06. 2023

Amir har fundet ud af, at bostedet Rosenkildevej i Slagelse er lukket. Det betyder at 41 beboere er blevet genhuset. Amir undersøger baggrunden for lukningen og hvad det har betydet for beboerne.

TV glad

Følg os:

Vil du se mere:

Vil du se mere…

Glad News: Tilgængelighed på Ungdommens Folkemøde

Glad News: Tilgængelighed på Ungdommens Folkemøde

Glad News er taget på Ungdommens Folkemøde. Her interviewer Amir Becirovic Emilie Torp, som blandt andet er ansvarlig for festivalpladsens tilgængelighed. Amir spørger, hvad de har gjort for at gøre pladsen tilgængelig. Desuden kører han en tur ud på sin el scooter for at teste pladsen.

Findes der en sport til Casper?

Findes der en sport til Casper?

Casper Frisk har sidste gang dyrket motion, da han var barn. Hans ven Tobias Qwist, der er stor sports- entusiast, synes at det er på tide at Casper finder en eller anden sport til sig selv, fordi motion forbedrer ens liv både fysisk og mentalt.
Først på menuen er håndbold, som Tobias selv har spillet i 10 år.