FRANTSEN PÅ KONGESLOTTET – Afskrift af det fulde interview med museumsleder, Marie Laulund  

13. 08. 2026

Kapitel 1: De Sidste Oldenborgske Regenter 

(Mig  

Marie) 

Det særlige ved Jægerspris Slot er, at den royale historie slutter definitivt i 1874, hvor Grevinde Danner(Louise Rasmussen) dør. For når Grevinde Danner(der jo var gift med Frederik 7.) ikke er her mere, så er det ikke længere et kongeslot, for hun donerer nemlig sin arv til kong Frederik 7.´s Stiftelse, og da har slottet en anden funktion, end at være et hjem for kongelige.  

Nemlig et Museum, til minde om hendes gemal Frederik 7.´s stiftelse, og slottet er også det sted hvorfra man driver et børnehjem, som grevinde Danner oprettede allerede i 1867, og rent faktisk det mindemusem vi har på slottet her, der er det særlige ved det er at hun åbner det i 1865 2 år efter at Frederik 7. døde i 1863.  

Og grevinden gør faktisk et ret stort nummer ud af, at fortælle at Jægerspris er det sted, hvor den sidste regent af den 212 år regerende kongeslægt i Danmark boede. 

Gør hun det?  

Ja.  

Wauuw!  

Det er et stort punktum, for den Oldenborgske Kongerække!  

(Jeg kan mærke, at jeg allerede med mit hjerteblod glæder mig til, at påbegynde dette mageløse interview, især fordi at Marie har så stor viden og hengivenhed til og om Danmarkshistorien!) 

Det glæder jeg mig utroligt meget til, at høre mere om Marie og med det vil jeg i den forbindelse sige Goddag og Hjerteligt Velkommen til denne udgave af Frantsen på Kongeslottet, som foregår her på Jægerspris!  
 
Vejret er pragtfuldt og vidunderligt, og jeg er så heldig, at jeg har fået fat i Marie Laulund, der er kunsthistoriker og Museumsleder og hej, Marie”  

Goddag, David!  

Marie, vil du fortælle om dig selv, din Kærlighed til Historie og om din baggrund som kunsthistoriker!? 

Ja, det vil jeg meget gerne! Jeg har været her på slottet, som Museumsleder siden år 2019! Og Museet her, er jo et Sommeråbent Museum, og der har jeg sørget for hver Sommer, at Folk kan komme ind og opleve Frederik 7.´s Mindemuseum, om man vil og den historie, som vi fortæller om Grevinde Danner, her på stedet! 

Og min egen Baggrund for, at blive ansat her som museumsleder, det er at jeg har beskæftiget mig rigtigt meget med 1800-Tallets Danske Kunst. Jeg har blandt andet arbejdet på Den Hirschsprungske Samling, Kunstindustrimuseet(Designmuseum Danmark nu til dags) og alle mulige steder i København, hvor jeg har lært rigtigt meget om kunsten og kulturen, fra 1800-tallet.  

Og her på slottet, der har vi en del kunst, møbler, Interiør og alle mulige samlinger fra 1800-Tallet, og det er nok hovedårsagen til, at jeg valgte at søge job her, hvor jeg så bagefter blev ansat. 

Hvor er det dog fantastisk, og når nu du fortæller det Marie, så kan jeg unægteligt ikke holde mig tilbage fra at spørge er det også derfor, at man kalder 1800-Tallet for Guldalderen med de markante personligheder der var, som HC Andersen, HC Ørsted, Grundtvig you name it..?  

Uden tvivl! Der skete rigtigt meget kulturelt og kunsterisk, i første halvdel af 1800-tallet, deraf også navnet Guldalderen! Og Frederik 7. var en vaskeægte Guldalderkonge! Han bliver konge i 1848, og så lever han frem til slutningen af 1863. Så han er regent, lige i slutningen af Guldalderen, og har alt det med sig i Bagagen!  

Men Frederik 7., han er også en konge, der peger fremad! For han interesserer sig også for rigtigt meget, af mere end det, der “bare” er det danske! Han har blik for alt det eksotiske, og alt det som ligger uden for Danmark! Han er interesseret i alle mulige indtryk fra Udlandet, og det samler han også her på Jægerspris Slot! På den måde, var han en meget internationalt orienteret monark! 

Hvor er det bare skønt! Men vil du så vise mig derind, Marie!? 

Dét kan jeg love dig for jeg vil, kære David! 

Fantastisk, og Marie i den forbindelse har jeg et spørgsmål, der ligger mig meget på sinde: Nu hopper jeg ganske vidst lidt frem i tiden, men det er først fra Christian 10.(var konge fra 1912-1947) af, at det danske kongehus på alvor begynder, at tale dansk også indbyrdes. For fra 1100-tallet og helt frem til starten af 1900-tallet, foregik al kommunikation i samfundets øverste lag på tysk, fransk, eller latin. Ikke kun i Danmark, men så sandelig også i Sverige og England. Så har Frederik 7. i det daglige talt dansk eller tysk? 

Jeg er ret overbevist om, at han talte dansk i det daglige! Og det ved vi blandt andet fordi, at kongens dagbøger og breve til hans private venner samt til grevinde Danner er skrevet på dansk! Og hans Farfar, arveprins Frederik(søn af Frederik 5.) blev som den første danske prins nogensinde, særligt undervist på dansk.  

Aha!? Og Marie, i den sammenhæng vil jeg også spørge følgende: Nu har der jo i mange år verseret rygter om, at Arveprins Frederik ikke var Christian 8.(Frederik 7.´s Far)´s biologiske far, men at det i virkeligheden var arveprinsens adjudant, Frederik von Blücher! Ligesom, at man i år 2010 gravede Tycho Brahe op, for at tage DNA test, kan man så også gøre det med arveprins Frederik, for at finde ud af hvem der er faderen?  

Det tror jeg desværre er helt urealistisk, at gøre. Jeg tror egentlig, at der er mange uopklarede mysterier i den kongelige familie, der ikke har brug for helt at komme frem i dagens lys! Det har nok uden tvivl været en offentlig hemmelighed, at Arveprins Frederik ikke var Christian 8.´s biologiske far, men fordi at arvefølgen under Frederik 6.(Christian 8.´s fætter og forgænger) begyndte at blive så ustabil, så havde man jo brug for en arving, derfor accepterede man det officielt, at han var arveprinsens søn. 

Det er ligesom Marie, når du nævner dette at prinsesse Louise Augusta(Frederik 6.´s halvlillesøster) jo officielt var Christian 7.´s datter, selvom at alle vidste at Struensee var hendes biologiske far! 

Præcis! Selv den dag i dag, er konspirationsteorier er altid spændende og de vil altid florere. Men faktum er, at officielt har regenterne altid fulgt hinanden, og derfor har man accepteret det i Samtiden!  

Fantastisk! Men hvor begynder vi, Marie?  

(Marie og jeg er nemlig i Jægerspris´s forhal) 

Jamen vi skal starte her i slottets forhal… 

(Og så begynder Marie så elskværdigt, at vise mig Jægerspris indefra for alvor. Det indvendige i Jægerspris er jo skyld i, at vi nu til dags i Danmark kan ytre Os om det vi vil!..)  

Kapitel 2: Slottet Jægerspris  

Jægerspris Slot er jo et af de ældste Kongeslotte i Danmark! Det blev faktisk opført i 1300-tallet! Og det´særligt på den måde, at Frederik 7. var den sidste konge på stedet! Går man dog fra Frederik 7., og tilbage så er der rigtigt mange danske regenter, der får brugt Jægerspris Slot til privat brug, ikke mindst Christian 4.!  

Christian 4.!?  

Christian 4., ja! Han får bygget denne her bygning, faktisk den fløj vi står i! Og denne fløj her, er faktisk en buegang, beregnet til gennemkørsel med Hest! I den forbindelse, prøv lige at forestille dig at man ridder denne her vej igennem! Fordi, så kunne Christian 4. med manér byde velkommen til det tårn, som han byggede her på slottet! 

(Marie viser mig det høje tårn på Jægerspris, cirka 12 meter langt hvor Christian 4. ovenikøbet havde fået indgraveret sit monogram!) 

Og det er faktisk den ældste del af slottet! Det er en trefløjet struktur som slottet har i dag, da grundformen har et stort U! Og det skyldes simpelthen, at kongerne gennem tiden får bygget ud, bygget ud og bygget ud! Og den sidste monark, der gør det er jo så Frederik 5.!  

Frederik 5.? Waauuw!  

Nemlig!  

Frederik 5. er en af mine yndlingskonger, og det var han også, da jeg var barn. Og så var han jo oldefar, til både Frederik 7. og Christian 9., derfor var disse to regenter grandfætre!  

Hvor er det spændene, David! Og det, der også gør Frederik 5. til en vigtig karakter, i Jægerspris´s historie, det er at han får opført en Jættestue! Og så er Frederik 5. jo også far til Arveprins Frederik(Frederik 7.´s farfar), som kom meget her på slottet!  

Så arveprins Frederik får blandt andet anlagt mindelunden, rundt om slottet, samt en gravhøj, som får navnet Julianehøj!  

Efter Arveprinsens mor, Juliane Marie!? 

Yes! Det er simpelthen en gammel gravhøj, som Arveprins opfører! Han får så også hjælp til det, af den berømte danske billedhugger Johannes Widewelt til at lave et klassicistisk monument, hvor han så skriver “Til ære for min moder, Juliane Marie!”.  

Men dog. Og Marie, gennem historien er det jo blevet fortalt at Arveprins Frederik ikke var så godt begavet, men jeg tænker med dette monument, kan han jo ikke have været helt så ubegavet, som krøniken engang ville vide?  

Nej nemlig, David!  Juliane Marie opholdt sig jo meget på Jægerspris, idet at hun fik slottet i bryllupsgave af Frederik 5.! Og da hun bliver enkedronning, så opholder både hun og arveprinsen sig permanent her på Jægerspris Slot, og det er faktisk også herfra at de styrer Danmark, sammen med Ove-Høegh Guldberg mens den mentalt handicappede Christian 7. er konge(Arveprins Frederik´s halvstorebror).  

Uuuhh, Guldberg han var jo en slyngel!  

Det må man sige! Og efter at Struensee er død, så anlægger de mindelunden! Så David, du er hjerteligt velkommen til at komme en anden gang, og skrive om Mindelunden her! Et kæmpe kapitel! 

Det vil jeg rigtigt gerne, Marie! Men Marie, efter at Frederik 6., som ung kronprins kuppede sig til magten, og satte sin stedfarmor og halvonkel ud af spillet, tilbragte Juliane Marie så sin sidste tid her?  

Hmmm, der må jeg blive dig et svar skyldig. Men vi ved, at arveprins Frederik i allefald bliver boende her på Jægerspris frem til 1794. Altså 11 år før hans død, i 1805! Men hvornår Juliane Marie flytter hefra, ved jeg desværre ikke!  

(Marie viser Os nu ind i Museumshoppen, hvor man blandt andet kan købe herlige små magneter. Og så viser hun Os et rum, med hele den oldenborgske kongerække, og så begynder fortællingen om både Frederik 7. og Grevinde Danner!….)  

Kapitel 3: Frederik 7. og Grevinde Danner  

Kast lige et blik her! 

(Marie viser Os det smukkeste rum, med portrætter af hele den Oldenborgske Kongerække fra Christian 1. til Frederik 7.) 

Meget symbolsk, David så dør Frederik 7. på Glücksborg Slot(Vores nuværende regent Frederik 10., er også af slægten Glücksborg). Og Grevinde Danner sidder også på Glücksborg, da hun får det at vide. Så for at ære sin elskede mand, så laver hun et minderum for ham her på Jægerspris ved at placere portrætter af alle de oldenborgske regenter fra Christian 1., til og med sin gemal Frederik 7., for at ære ham. Det er helt bevidst, at det skal være en højtidelig indgang, til Frederik 7.´s audiensværelse!  

Fantastisk! Men Marie, da Dyr jo sammen Kongehuset er den største af mine livsinteresser, så vil jeg gerne spørge dig om det er sandt, at Frederik 7., længe før han blev konge, ja allerede da han var tronarving og kronprins, vidst nok var en ret ivrig og dygtig Jæger?  

Jo, helt bestemt! Og det var også en passion, som kongen delte med grevinde Danner! Hvad mange ikke ved er, at hun også selv var en meget dygtig jæger, med stor hengivenhed for dyr og natur! Dog nok ikke ligeså god, som sin gemal, men ikke desto mindre David, kan du eksempelvis tage et blik på dette pragteksemplar af et gevir her! 

(Marie viser mig geviret fra en hjort, som Louise Christine Danner(født Rasmussen) har nedlagt i 1861) 

Og det er sådan David, da Frederik 7. i 1854 vælger at købe Jægerspris Slot så giver han det som gave, til sin Louise! Og derfor, gik alle de jagter, der blev holdt her på slottet under navnet “Dannerjagten”, hvor hun var værten! 

Okej, hvor sejt! Men Marie, nu vi taler om Louise og Frederik, så er det jo ikke nogen hemmelighed at Frederik 7. til tider kunne have heftige humørsvingninger. Og er det ikke noget med, at når monarken fik en af sine maniske anfald, så var det bedste man kunne gøre, at hente Louise, så hun kunne sige “Fald lige ned på Jorden, Kammerat.”?     

Det tror jeg helt bestemt!  Altså, på den måde har de været et rigtig, rigtigt godt par, for de passede godt på hinanden! Og Frederik 7. elskede hende virkelig, højere end noget andet, og ville sikre hende, og gav hende gaver, samlinger, smykker, et slot ja han gav hende så meget! Og til gengæld, så var hun der altid for ham ved hans side!  

Hvor er det dog smukt! Og Marie, når nu at Frederik 7. blev så dødeligt forelsket i Louise Rasmussen, så tænker jeg; I én og samme person var hun jo både Kæreste, Hustru, Mor og Bedste Ven for ham. Og kan det skyldes, at han som 1-årig fik taget sin Mor, daværende kronprinsesse Charlotte Frederikke af Mecklenburg-Schwerin fra sig(Christian 8´s første hustru, der blev skilt fra daværende kronprins Christian Frederik, efter hendes affære med den Schweiziske komponist Eduard du Puy).  

Kunne det så i Frederik´s ubevidsthed, have haft noget at gøre med savnet efter sin Mor?             

Det kan godt være. Det er ude i spekulationerne, så jeg kan ikke gå ind i det, som fagperson, så det må vi tænke os til. Hvis vi skal snakke rigtigt om det, så må vi finde ordentlige og pålidelige kilder.  

Ja, det er interessant du nævner det Marie, for salige Palle Lauring(nok den største historiker i Danmark, nogensinde) skrev jo også, at senere som voksen mens han var tronarving, der traf Frederik 7. faktisk sin Mor i Rom, men mødet skulle ifølge salige Palle Lauring have været lidt af et Spøgelsesmøde.  

Okej? Ja, moren blev jo sendt til Rom i 1829 faktisk efter hendes eget ønske, og bliver boende i Italiens hovedstad frem til sin død, i 1840. Og inden sin død, ender hun med at konverterer til Katolicismen, og bliver sidenhen begravet i Vatikanet, på Den Tyske Kirkegaard. Det sørger Frederik nemlig for, lige med det samme da han bestiger tronen i 1848.  

Han får arrangeret, at Gravstedet i Vatikanet lige får en ansigtsløftning. Og da Louise Christine Danner, så skriver testamente, til Kong Frederik 7.´s stiftelse efter hans død, så testamenterer hun ikke alene Jægerspris Slot til Stiftelsen. Men hun beordrer også til, at der årligt skal ture til Rom, hvor Charlotte Frederikkes grav stadigvæk skal holdes ved lige, og det fortsætter også den dag i dag! 

Ligesom at Stiftelsen sørger for, at Jægerspris har åbent, og at der er et børnehjem, på samme måde bliver der sørget for at Gravstedet stadigvæk er i fin stand! 

Hvor er det fantastisk, Marie! Og tænk, at hun konverterede til Katolicismen, efter at være flyttet til Rom! 

Nemlig! Og Grevinde Danner sørger nemlig også for, at holde Charlotte Frederikkes navn ved lige, blandt andet ved at den daværende kronprinsesses sidste lommetørklæde er bevaret, som han modtager fra sin Mor. Og i den forbindelse, skal du lige se kongens Audiensværelse! Kom med her! 

(Marie viser mig Frederik 7.´s Røde og Lilla audiensfarvede værelse, der er en sand fryd for mine øjne og mit royalistiske hjerte!)  

Waaaauw! 

Og dette værelse, stod også sådan her i 1856! For kongen og grevinden flytter herind i 1854! Grevinde Danner ved nemlig alt om mode. Hun har nemlig i sine helt unge dage boet i Frankrig, og været i lære som modehandler! Så hun er uddannet, inden for det fælt, og har sågar haft sin egen butik i København med Accesories!  

Accesories?  

Accesories, ja det er et spænd, tørklæde, øreringe og lignende. Og her på Jægerspris, som Frederik jo som tidligere nævnt gav hende, der har hun jo så fået lov til, at give den gas med sine alsidige talenter og fylde det moderne ind her! 

Det´jo helt utroligt! Og Marie, så vil jeg jo gerne spørge dig i den forbindelse; Nu ved jeg godt, at Grevinde Danner aldrig officielt var dronning. Men, med tanke på at Vores nuværende Dronning Mary kaldes for Danmarks første medregent, med rødt blod i årerne(salige Prins Henrik var nemlig adelig, dog ikke kongelig), er Grevinde Danner så ikke den allerførste borgerlige medregent, når hun jo nu var gift med Monarken?  

Dét vil jeg helt sikkert sige! Og det var lige netop dér at skandalen lå! Det var et utroligt omdiskuteret ægteskab, og SÅ kompliceret! For Frederik var jo født ind i Danmarks mest magtfulde, og indflydelsesrige familie, mens Louise var et uægte barn, af en tjenestepige i København. Det var to verdener, der officielt ikke kunne forenes.  

Selvom at Frederik 7. gentagne gange sagde: “Louise er min hustru! Min ligeværdige hustru!”. Det var faktisk kun den svenske konge, Carl 15.(konge af Sverige fra 1859-1872), der 100% anerkendte Louise som Frederiks ligeværdige hustru, og som ville sidde til Taffel med hende!  

(Marie viser mig en büste, af Carl 15. Af Sverige, der står og pryder så fint i Audiensværelset)  

Okej! Men Marie, når du nu nævner det, er det så ikke noget med at Carl 15.  og Frederik 7. var ret gode venner, privat?  

Det var de ja! Og David, det skyldtes især også at Frederik var Carl evigt taknemmelig for, at han ville anerkende Louise. Kun i selskab med kong Carl, kunne Louise bære ordenen med et billede med Frederik. For selv de andre statsoverhoveder i Europa, nægtede at have noget med hende at gøre! Der kunne Louise risikere, at blive henvist til et andet bord. Og foragten for Grevinde Danner gjaldt også en dag den sidegren inden for den danske kongefamilie, som Christian 9.(Frederiks Efterfølger) udgjorde.  

Hvor er det spændende, Marie! Men Marie, det særlige er jo også, at vores nuværende konge Frederik 10. jo nedstammer fra Carl 15., da Carls datter Lovisa jo blev gift med Christian 9.´s søn, den senere Frederik 8. Og der er det interessante jo også Marie, at Frederik 7. faktisk ønskede, at Frederik(8.) skulle være hans efterfølger istedet, for netop at kunne spænde ben for hans far! 

Lige præcis! Og det er ingen tvivl om, at disse to altså Frederik 7. og Carl 15., snakkede om at forene Danmark, Sverige og Norge(Som var en union med Sverige fra 1814-1905) under én Krone! Og selvom, at Frederik 7. i 1853 har underskrevet at Christian af Glücksborg kunne blive hans efterfølger, så havde han og Carl jo stadigvæk deres drømme. For i 1800-tallet voksede der i Skandinavien drømme frem om, om Skandinavien som én Nation, altså Skandinavismen! 

Det må jeg nok sige! Og Marie, apropos Skandinavismen, er det så med det du beretter, den samme følelse som både Undertegnede og mange danskere ja europæere har i disse tider, en type “Europisme”. Bare om et forenet Norden eller Forenet Europa om man vil mod de store magter, som også var kendetegnet medens Frederik og Carl besad deres nationers troner hver især? 

Helt Sikkert! Det har der været! Og når der så lige pludselig er tale om et nordisk samarbejde, om forsvar så tænker jeg at det har været samme tankegang som folk har haft tidligere, altså “bare” med et forenet Skandinavien!  

Vidunderligt! Og nu, hvor vi kigger på denne meget majestætiske Buste af Frederik 7., så vil jeg godt sige Marie, at jeg kom til at tænke på kong Charles af England. For ligesom med Frederik og Louise, så måtte Charles og Camillia,  jo også igennem rigtigt meget mildt sagt, før de endelig kunne få hinanden.  

Ovenikøbet at Camilla modsat grevinde Danner, faktisk er dronning og 100% anerkendt som medregent!  

Helt sikkert, der er paralleller! Og ligesom David, at du sagde før at selvom dronning Mary officielt er Danmarks første borgerlige medregent. Men faktisk så da dronning Mary skulle afsløre, et nyt monument over grevinde Danner, som Kirsten Justesen havde skabt, så bar hun faktisk et smykke, der tidligere havde tilhørt grevinde Danner. 

Nej, gjorde hun Virkelig?!? 

Ja. Og dét har Kongehuset ALDRIG haft tidligere! Det er en fremstrakt hånd, der viser at nu begynder de for alvor at anerkende hende! Og grevinde Danner kæmpede jo imod, at efter kongen døde i 1863 så blev hun helt skrevet ud af historien.  

Grevinden blev simpelthen aldrig mere inviteret, til store og officielle begivenheder inden for de kongelige gemakker mere. Ikke engang, da Ryttermonumentet af Frederik 7. af Vilhelm Bissen i 1873, blev afsløret foran Christiansborg. Selv dér lod Christian 9. grevinden vide, at hun ikke var velkommen. Hun fik dog lov til, at sidde i et vindue mutters alene, på Borgen og overvære begivenheden.  

Den nye Glücksborgske kongefamilie mente simpelthen ikke, at hun var værdig til at blive inviteret med. Så dér tog hun en beslutning med Jægerspris Slot, der hed “Sådan skal det ikke være! JEG var den, der var gift med kongen! Dette her finder jeg mik ikke i! Jeg var en stor del af hans liv, og sådan vil jeg også huskes!” 

Og hvis vi lige går ind her… 

(Marie tager mig med ind til et rum, hvor man kan se grevinde Danner´s bryllupsportræt, der står og pryder så smukt, og åh ja også royalt! Og det bliver bestemt ikke mindre kongeligt af, at det er i Frederik 7.´s arbejdsværelse.) 

Dette her store Bryllupsportræt af grevinde Danner, er malet af David Monies i 1850. Og 1850 er det år, hvor Frederik og Louise bliver gift! Og det er malet i Naturlig størrelse! Altså et helfigursportræt!  

Og da grevinde Danner bliver enke, så hænger dette her på portræt på Christiansborg Slot! Og da Frederik har testamenteret alt til Louise, tager hun rundt på slottene og hapser lige dét som hun ville have, og tager med til Jægerspris Slot! Og alt andet, der har tilhørt Frederik 7., det kommer på auktion! 

Og dette her portræt beslutter hun sig for, skal oppe at hænge her i kongens arbejdsværelse(Frederik 7.´s arbejdsværelse) hvor vi står. Så på den måde putter hun sig selv ind i Danmarkshistorien, man kan ikke komme udenom hende, når man træder ind i dette lokale. Louise var virkelig fremsynet!  

Hun vidste nemlig godt, hvordan man skriver Historie ved at få sit portræt med, og nogle kilder med så er man der! 

Hvor er det smukt, og når du fortæller det Marie, så er det både en kæmpe Kærlighedserklæring, men det viser jo også at Louise Rasmussen jo var utroligt godt begavet! 

Dét var hun, i den grad!  

Og Marie, vil du fortælle Os mere om Kongens Arbejdsværelse!? 

(Og da kommer vi til 4. Kapitel, om Trekløveret Frederik, Louise og Carl…)  

Kapitel 4: Trekløveret Louise, Carl og Frederik 

Det kan du tro!  Dette her er kongens arbejdsværelse! Her havde Frederik 7. både sit skriveborg, og sin private pibesamling! Det var et bræt, som han selv har designet! Og når regenten havde gæster her, så har man ikke tvivlet på at det var et ægte herreværelse!  

Og så alt hvad der hænger herinde, er også noget, der relaterer sig til kongen! Blandt andet et lille portrætfotografi af grevinde Danner, som faktisk er håndkoloreret, da man jo ikke havde mulighed for farvefotos dengang! Men så for lige, at peppe det op så er det blevet malet med vandfarver! 

Ååårrwww, hvor er det dog fantastisk! Og Marie, er det ikke noget med, at når nu man siger at Kærlighed også giver farver, og er det ikke noget med at selv efter Frederik 7. døde, så fortsatte grevinde Danner med at have kontakt med Carl Berling? 

Altså, jeg vil sige at de er venner for livet. Og Carl Berlings portræt står der også, det er hans büste! Og der skal man huske at faktum er, at Carl Berling og Frederik 7. lærte hinanden at kende, som meget unge! Og så lærer de Louise Rasmussen, at kende. 

Og Louise Rasmussen har ganske rigtigt været kæreste med Carl, da hun var en meget ung pige. Og så er det, at hun bliver Frederiks kæreste, og han gifter sig med hende. Men Frederik 7. støder ikke Berling fra sig, men tager ham derimod helt tæt til sig, som sin kammerherre!  

Så Carl Berling og Louise Rasmussen var de to mennesker, der stod Frederik 7. allernærmest, af alle andre! De var nærmest et trekløver! 

Okej!? Men der vil jeg sige Marie, med al respekt at der er jeg nok lidt gammeldags monogam, for om jeg havde en kæreste, så ville jeg nødigt låne hende ud til andre!  

Ja, og der kan være alle mulige grunde til, at de kunne gøre det! Men det har de kunnet! Selv da Frederik 7. dør, bliver Carl Berling og Louise Rasmussen ved med, at have tæt kontakt. Også, da Carl Berling i 1854 gifter sig med Polly Berling, og ovenikøbet får børn med, har han fortsat forbindelse til grevinde Danner.  

Og de er også stadigvæk gift, da Louise og Carl Berling rejser sammen til Egypten. Og der er planen, at de skulle videre til Jerusalem, men så døde Carl Berling desværre undervejs, og nåede aldrig frem til Jerusalem.  

Og så er det faktisk lige efter Carl Berlings død, at grevinde Danner for alvor siger “NU vil jeg være sikker på, at historien bliver skrevet rigtigt! Om ikke i min tid, så efter min tid, så folk kan vide hvor højt at Frederik, Carl og Jeg elskede hverandre!”. Hun var jo også den sidste, der var tilbage af det trekløver. Og alt, hvad hun ejer af papirer og dokumenter, det får hun gemt her på slottet!  

Og så skriver hun et lille notat, der siger at hun håber at fremtidens historikere vil kigge på det hun skriver, og samtidig understreger hun også med tykt ved arkiverne. For alt det, som hun har skrevet og samlet, det vil hun gemme så hun aldrig bliver glemt. Så hun har virkelig været bevidst om, hvordan hun skulle tackle hende og kongens eftermæle! 

Det´ jo utroligt! Og bare for at være sikker Marie, så var Carl Berling arvtager til Berlingske Tidende, ikk´?  

Jo, Carl Berling var arvtager til Det Berlingske Hus! Og Carl Berling var rigtigt god til økonomi! Og da grevinde Danner hun bliver enke, der hjælper han hende stadigvæk med, at investere og gøre ved, så hun stadigvæk sidder rigtigt godt i det!  

Hvor er det smukt, hvad Kærligheden kan gøre! Men Marie, når det nu som tidligere nævnt er Dyr, der sammen med Kongehuset er min største interesse og er det af racen Broholmer, som de tre hunde er på maleriet? 

(Der er nemlig et stort og vidunderligt prydende maleri hvor 3 store hunde optræder, i bedste H.C. Andersensk eventyrlig stil) 

Rent faktisk kan man godt sige at det er Broholmer, selvom det ikke er helt korrekt at kalde dem det! På dette tidspunkt, er det faktisk Den Store Danske Hund, altså Grand Danois! Og det er faktisk først efter Frederik 7.´s død, at Broholmeren officielt anerkendes som en hunderace!  

Så Den Store Danske Hund får man splittet op i avlen på dét tidspunkt, så den ene type bliver en Grand Danois, og den anden bliver en Broholmer!  

Waauuw, hillemænd! Så Broholmer og Grand Danois er faktisk søskenderacer?!?  

Ja, eller fætre om man vil! Det er bare i hvilken retning, man avler dem I!  

(Fra Vovser til Hvæs, nærmere bestemt rygning, så viser Marie Os nu Kongens Rygeværelse!)  

Herinde, er Kongens Rygeværelse! Og hér sad han også og fiskede!(Man kan fiske ud af vinduet, og Frederik 7. gjorde det med stolen omvendt, mens han røg sine piber samtidig og slappede af ved at fiske) 

Der var voldgrav rundt om slottet på det tidspunkt, hvor der var fisk i, så det var virkelig Put and Take anno 1850érne!  

Fantastisk, eller rettere sagt Fisktastisk! Og Marie, med tanke på at Frederik 7. både var en ivrig jæger og passioneret fisker, så tænker jeg at om han havde levet i dag, ville han nok være en stor fan af Nak og Æd på DR! 

Det er jeg ret sikker på, at han kan have været, David uden tvivl! (vi ler meget hjerteligt, også min fantastiske fotograf og superdygtige tilrettelægger) 

Det´ jo lige i hans ånd! Og han blev jo kendt, som den folkekære konge og det var faktisk også det, som grevinde Danner betonede her på Museet!  

Og så lavede hun også denne glasmontre, der viste hele Frederik 7.´s liv fra han var et lille barn, til han blev voksen og dødede!  

(Marie viser mig en glasmontre, med alt fra Frederik 7., lige fra han er en lille baby til den dag han ånder ud som 55 årig. Og nu ser vi blandt andetn det tøj, som han trådte sine små barnesko i, og hans dødsklæder)  

Denne her strop, den havde kongen faktisk på da han døde! Det tager grevinde Danner også med fra Glücksborg! Og alt det andet, blandt andet kongens briller, kikkert og proptrækker! Samt de førnævnte tørklæder, fra hans Mor!  

(Jeg begynder nu, at skælve fordi jeg virkelig mærker Historiens Vingesus)  

Du må altså undskylde at jeg skælver Marie, det er fordi at jeg nu for alvor ved at han har været et ægte menneske af kød og blod!  

Lige præcis, David! Og det exakt det, det var grevindens plan, at fortælle kongens historie i øjenhøjde! Ikke guld og glimmer, men også hans forskellige huer og gigtarmbånd, så han også efter sin bortgang kom mere i øjenhøjde med befolkningen!  

Også denne skotske højlandsdragt, som han får da han er på officiel rejse til Skotland i 1844.  

Så han var på rejse til Skotland, mens han stadigvæk var kronprins?  

Ja! Det var i forbindelse med, at han var ved at blive skilt fra sin anden hustru, Mariane af Mecklenburg-Strelitz at han blev sendt til Skotland, som en slags statsbesøg. For han skulle derefter videre, på et officielt besøg til Færøerne. 

Og da han ankommer til Skotland, kører han 6 uger gennem Skotland, og oplever en masse spændene ting som han aldrig glemmer. En blanding af et statsbesøg, og en ungkarletur. 

Hvor er det spændene, Marie! Og apropos det med at være Ungkarl, så var Frederik jo først gift med sin grandkusine, Frederik 6.´s datter Wilhelmine og derefter med Mariane af Mecklenburg-Strelitz. Så Marie, der er det jeg vil spørge dig at efter at han blev skilt fra Wilhelmine, så forviste Frederik 6. ham til Jægerspris. Men selvom, at det var ment som en straf, så faldt han vidst ret godt til ro her, ikk´?  

Ja, og svaret finder vi her! Nu skal du se, kære David!  

(Marie fører mig nu til et skab. Det skab, hvor kongens arkæologiske samling er bevaret, fra da han var tronarving og tronfølger!) 

Frederik 7. var meget interesseret i Arkæologi! Både de kollektioner han havde på Jægerspris, og andre slotte er samlede og bevarede her på stedet!  

Ej hvor fantastisk, og apropos bevaringen Marie, så har jeg både her og i audiensrummet bemærket så statuer af Christian 4.! Og er det ikke noget med, at Frederik 7. var en ret stor fan af Christian Firtal!? 

Det er lige præcis, hvad han var, David! Det var simpelthen hans store forbillede! Og han kunne måske også genkende sig selv, for de kunne jo godt ligne hinanden! Synes du ikke også?  

Det må man sige, Marie. Især hvis man lægger mærke til den form, som de begge har sat deres skæg på!  

Fuldstændig! Et stort forbillede! Og Frederik 7. og grevinde Danner, indrettede jo Jægerspris Slot fra ende til anden, også slottets facade. Ligesom den store portal, som ved kiggede på før, der sørger Frederik 7. også for at Christian 4´s monogram, kommer op at hænge! Det har ikke siddet der oprindeligt, det er Frederik 7.´s forbindelse!  

(Og i dette rum, skal jeg lige tilføje at en del jagttrofæer er med til, at gøre det endnu mere Royalt med et skær, af naturskøn stråleglans!) 

Hvor fantastisk. Og Marie, så kan der jo ikke være nogen tvivl om, at Frederik 7. har været en ægte fan! Og Marie, Christian 4. elskede jo også selv at gå på jagt. Og disse smukke og vidunderlige kongeørne, samt Sneuglen og Hornuglen, er det dyr, som kongen selv har nedlagt? 

Jo, det er lige hvad det er, David! Det var faktisk nogle, som han skød da han som kronprins boede på Odense Slot, da han på det tidspunkt var Guvernør over Fyn! Og så er de kommet hertil, men først efter grevinde Danner´s død men det er en deponering!  

Og så har vi sat dem herind, for de fortæller jo rigtigt meget om hans liv, og hans glæde ved at gå på jagt!  

(Samtidig fortæller Marie, at hun er i gang med stille og roligt, at rekonstruere grevinde Danner´s museum. Marie er en fantastisk Museumsinspektør og spørger man mig, bør alle arbejdspladser have en leder, der er ligeså nærværende og intelligent som Marie!)  

Waaauw! Frederik 7. var jo utrolig alsidig, Marie! Både utroligt intelligent, en dygtig sportsmand men også utroligt kreativ!  

Ja ja! Og faktisk herhenne, sørgede grevinde Danner også for at denne her røde bog, det er Frederik 7.´s afhandling om jættestuer! Der kan ingen tvivl være om, at var Frederik 7. ikke blevet konge, så havde han uden tvivl været arkæeolog!  

Jamen, den mand var jo mageløs! Og Marie, apropos Jættestuer, er det noget vi kan se i dag, eller bliver det en anden gang?  

Der er et par stykker nede i skoven, men det må blive til næste gang! Det er cirka en kilometer herfra! Men det bliver nok en anden gang, selvom det er utroligt spændende!  

Vidunderligt! Men i forhold til det med Jagten Marie, så vil jeg gerne vide selvom jeg ikke selv hverken er jæger eller har jagttegn, om det så stadgivæk er tilladt at gå på jagt her?  

Njaaee joo, det kan man jo godt. Men det er jo Grevinde Danner Stiftelsen, der ejer slottet, så om man skal på jagt så skal man have en tilladelse fra stiftelsen først.  

Javel ja! Men Marie, nu snakken falder på tilladelser, så synes jeg at det er en skam, at ingen i den danske kongefamilie ville acceptere grevinde Danner. Og det tænker jeg også kan have slidt, på Frederik 7´s helbred i længden?  

Fuldstændigt. Frederik 7. prøvede jo efter deres bryllup, at ophøje Louise Rasmussen til baronesse. Det var ikke godt nok, så sidenhen til lensgrevinde, men hun fik stadigvæk ikke respekt og anerkendelse af den grund.  

Og da Frederik 7. døde, blev han begravet i Roskilde Domkirke, hvor han stadigvæk ligger den dag i dag. Men Louise fik ikke lov til, at blive begravet i Roskilde, ved siden af sin elskede mand! Hun blev istedet langt ind, i et gravmonument, der ligger i en åben gravhøj, som jeg vil vise Jer senere i Slotsparken!  

(Marie viser Os ovenpå, til Grevinde Danner udstillingen, som næste Kapitel lige præcis skal handle om…)  

Kapitel 5: Grevinde Danner Udstillingen 

(Mens Marie viser Os vej ind til Grevinde Danner Udstillingen, bliver jeg så imponeret over hendes indsats, at jeg tager hatten af for hende. Marie bliver så glad, at hun ler af ren og skær Lykke. 

Og så beretter hun, om den mervelliøse udstilling.) 

Nu skal I se, her er vores dobbeltportræt! Det store mesterværk, vi har! Det var et billede, som Frederik 7. bestiller, efter at kritikken af grevinde Danner for alvor spidser til!(På dobbeltportrættet kigger Frederik 7. meget varmt og hengivent på sin Louise, medens hunden ved kongens fødder vogter over de to elskende) 

For i 1859 brændte Frederiksborg Slot i Hillerød, og det var naturligvis en kæmpe tragedie. Men også for Parret, Frederik og Louise. For det var nemlig i Hillerød, at de havde det allerbedst! Det var jo også på Frederiksborg Slot, at kongen havde hele sin samling af Arkæologi.  

Og i tiden op til, at dette billede blev malet, havde der været optøjer ved Christiansborg, hvor folk råbte “Ned med grevinden og leve kongen!” 

Nej dog! Virkelig!?  

Ja! Så helt bevidst er det meningen, at han sidder ned og kigger op på hende, for at vise 100% at han stod bag sin hustru! Johan Gertner stod bag dette pragtfulde mesterværk! 

Det er så sandelig en Kærlighedserklæring, der vil noget Marie! Men Marie, jeg kom til at tænke på at når nu Frederik 7. rent symbolsk dør på Glücksborg Slot som den sidste oldenborger. Så vil jeg gerne vide om det også har været en omvæltning, at være Danmarks sidste enevældige konge? 

Det har det helt sikkert været! Både som vi nævnte tidligere stress over al den dårlige energi, der blev sendt mod hans hustru.  Men også det at være den sidste enevældige konge, og skulle give magten fra sig. Altså på grundlovsdag, 5. Juni 1849. 

Det har også været et stort skift, for Frederik. For han var jo også nervøs for, om han kunne leve op til sine forgængeres popularitet. Det kunne han heldigvis! 

Ja, og Marie hvis man laver en sammenligning mellem Frederik 7. og Christian 9. hans grandfætter og efterfølger, så var Frederik 7. jo meget folkelig og ligetil, mens at Christian 9. var mere stivnakket og “Hér til og ikke længere!” typen. 

Det var han, og det var også den side som grevinde Danner gerne ville vise, på Museet!  

Årrr, de var jo nærmest skabt for hinanden!  

Ja, og nu du nævner det, så se lige hér David, der er deres fingerringe!  

NEJ!? ÅH GUD!?  

(Mit royalistiske hjerte forbløffes helt og aldeles af, at Marie viser mig Frederik 7. og grevinde Danner´s fingerringe)  

Hvad siger du så? 

Utroligt!  

Nemlig, og slangeringen(Louises gave til Frederik) som du ser, der står der faktisk 7. August 1850, som er bryllupsdatoen! Og da Slangen jo er et symbol på Evigheden og Enheden, så er det Louises måde at fortælle Frederik, at hun vil være sammen med ham for evigt.  

Og den anden ring, kaldes for tænkeringen. Historien er, at hun altid bar den. Den er formet som et hjerte og to forglemmigejer, i emalje. Og dengang da grevinden dør, der har hun i sit testamentet skrevet at i sin smykkesamling på over 1300 katalognumre, der skriver hun at alt det, der ikke tilhører Jægerspris det skal sælges, hvoraf at pengene skal gå til Børnehjemmet! 

Stort set alt blev solgt, men lige præcis den der ring, tog stiften ud og valgte at bevare på slottet!  

Wauw! Det´ jo brilliant, Marie! Og slangen er også et meget vigtigt dyr for mig! Både fordi, at den også symboliserer drager og visdom. Men også fordi, at jeg som stor fan af Harry Potter betragter mig selv, som en Slytherin! Helt ind til blodet!  

Fantastisk! Det er også en fin ring, og man kan se den er blevet brugt meget!  

Wauw, og Marie så er det jeg også vil fortælle det med Frederik 7. og Christian 9., at der jo engang har været et statsrådsmøde hvor kongen og tronfølgeren blev så uvenner, at Frederik 7. skulle have sagt om Christian 9.:  

“Det var dog fandens til menneske!” 

(Marie griner hjerteligt) 

Haha, ej hvor sjovt, den anekdote kendte jeg slet ikke! Jeg vil lige vise dig endnu et højdepunkt, som vi har fundet i vores arkiv for ikke så længe siden!  

Men dog, hvad er dette Marie?  

Jo, det er sådan at grevinde Danner havde en selskabsdame, der hed Natalie Lützen, og hun var altid ved grevindens side. Og da Louise dør i Italien 6. Marts 1874, så gør Natalie det at hun klipper en hårlok af grevinden!  

Hvad siger du!?  

(Marie viser mig en hårlok fra grevinde Danner, altså hun har været et ligeså levende, troværdigt og vaskeægte menneske som dronning Mary er, den dag i dag)  

Ja, det gør hun! Og så bringer hun det med, her til Jægerspris og så har det ligget her siden! Så det er igen et bevis på, at grevinden har fandtes! Og skønt vi i dag synes, at det er en kende aparte at klippe hår af, så var det i 1800-tallet ret moderne, at man gemte hårtotter af dem man havde kær!  

Og denne blomst du ser her i den anden glasramme, er faktisk formet af Frederik 7.´s hår, så man ved at han også har været et ægte og varmblodet menneske!  

Waaauuuwww! (En blomst formet af menneskehår, er ikke et syn man ser hver dag! Og det er utroligt interessant!)  

En helt særlig og håndværksmæssig kunst! En kunstart for sig!  

Hvor er det utroligt! I forhold til det med kunsten Marie, så er der jo det med kunsten om at være i et ægteskab, så vil jeg gerne spørge dig om du har et bud på hvorfor at Frederik 7.´s ægteskaber med Wilhelmine og Mariane begge gik i vasken? Kunne de ikke acceptere eller rumme ham?  

Tjaaaa, han vælger jo Louise Rasmussen, fordi han er oprigtigt forelsket i hende. Jeg tror sandheden er David, at han ikke har været nok forelsket i hverken Wilhelmine eller Mariane. Frederik var ikke typen, ligesom sine forgængere og fyrstelige kollegaer i Europa, som “bare” giftede sig af pligt. Frederik valgte den ægte kærlighed, hvilket også gjorde ham til en mønsterbryder!  

Åhhh, interessant. Når nu du nævner det Marie, så tænker jeg at det også må have været en skuffelse både for Frederik 6., men også for Frederik 7.´s egen far Christian 8.(Frederik 6.´s fætter), at der ikke kom børn ud af de to ægteskaber.  

Helt sikkert! Både en skuffelse men også en katastrofe, for det gjorde jo hele Danmark politisk ustabilt! For hvem skulle regere Danmark, har man tænkt. Så både Frederik 6. og Christian 8. har jo begge haft en enorm følelse af, at det ville blive ustabilt uden en arving, der kunne sikre monarkiets fremtid!  

Nååå, på den måde!  

(Marie viser mig derefter et husalter, som grevinde Danner modtager, da hun i 1870 besøger pave Pius 9. i Rom. Dette alter indeholder nemlig Ave Maria, altså Jomfru Maria. Grevinde Danner var protestant, men hun var utroligt troende og meget religiøs. 

Hun viser Os også Grevinde Danners kabinet, hvor hun fik besøg. Et meget fint og nydeligt kabinet, der også gemmer en lille ekstra historie, da jeg ser Bertel Thorvaldsen´s version af Jesus…)  

Marie, denne lille og nydelige Statuette af Jesus, det er vel ikke Bertel Thorvaldsens udgave af Kristus, vel?  

Yes, det er Bertel Thorvaldsens Jesus! Det var meget moderne, at store skulpturer på det tidspunkt blev lavet i porcelæn. Det har sandsynligvis været Den Kongelige Porcelænsfabrik, der har lavet denne, og så har grevinde Danner også bestilt et eksemplar, da hun jo som tidligere nævnt var meget religiøs. 

Ej, hvor er det vildt! Og Marie, det er jo sådan at når jeg ser den statue af Bertel Thorvaldsens Jesus, så bliver jeg nødt til at fortælle, og det er ingen hemmelighed at inden jeg startede på TV Glad, der flirtede jeg jo med Mormonkirken.  

Blandt andet fordi, at før jeg startede på mit hæderkronede job TV Glad, gik jeg bare derhjemme uden at lave noget, og var meget ensom. Men der bemærkede jeg, når jeg så billeder af Mormonkirken fra USA, at i mange af mormonernes kirker og templer, stod der om ikke kopier, så meget troværdige kloner af den danske Bertel Thorvaldens statue af Menneskesønnen. 

Ja, ja! Det er lige akkurat den figur, som er modelleret efter originalen til Københavns Domkirke!  

Sådan! Men Marie, uden sammenligning for det ville være gudsbespottelse, men jeg plejer jo at falde for en piges intelligens. Og jeg tænker, at når Frederik 7. kunne blive så forelsket i Louise Rasmussen, så har det jo nok også været hendes intelligens og alsidighed der har tiltalt ham?  

Ja, så Frederik 7. har jo altid vidst at han skulle være konge, så det har selvfølgelig også været hendes intelligent, som han faldt pladask for. For det var hun, og havde en stor alsidighed, som du nævner!  

Og til grevinde Danner´s begravelse sagde præsten, at hun både havde en stor visdom og et stærkt ungdommeligt sind!  

(Og bagefter viser Marie Os ud til grevinde Danner´s grav, og så kommer vi til sidste kapitel…) 

Kapitel 6: Et muligt nyt gravsted 

(Marie har taget Os med ud til Slotsparken her på Jægerspris Slot!)  

Marie, hvor er vi henne nu? 

Nu er vi i Slotsparken her, til Jægerspris Slot hvor grevinde Danner er stedt til hvile! Og hun har fået lavet dette begravelsesmonument, som er en åben gravhøj! Og så ligger hun i en sarkofag inden bag et smedejernsgitter, hvor man kan se hendes våbenskjold! 

(Nu viser Marie mig Grevinde Danner´s gravsted, og jeg får samme fortryllende vingesus, som da jeg som barn så Kejserinde Dagmar af Rusland´s kiste i Roskilde Domkirke i 2006, lige inden den blev overført til Rusland!) 

Og hvad er det, som mine to ræveøjne ser? En Løve og en hund…  

Ja, en Løve og en Hund der holder grevindekronen, på hendes våbenskjold. Og så på skjoldet er det liljer, og 3 bier.  

Wauuww… Marie, jeg har ikke haft denne her følelse, siden jeg i år 2006 så Kejserinde Dagmar´s sarkofag i Roskilde Domkirke, inden hun blev kørt tilbage til Rusland, og stedt til hvile! 

Derfor Marie, må jeg bare spørge dig, tror du det er muligt, at ligesom at Dagmar endelig kunne få lov til, at ligge ved siden af sin elskede gemal Zar Alexander 3., om grevinde Danner kunne få lov til det samme, i Roskilde Domkirke, ved Frederik 7.´s side?  

Hmmm… (Marie bliver tavs i 3 sekunder…) Jamen, det har jeg ikke fantasi til, at forestille mig, og dog…. Jeg kan ikke stå og sige, at det aldrig ville ske, for selvklart håber jeg da også at Frederik og Louise også ville kunne blive genforenede i døden.  

Men så på den anden side, ville hun jo mangle her. Jægerspris Slot var jo hendes hjem, og hun er jo nærmest stedets hjerte. Men det var hårdt både for Frederik 7. og grevinde Danner, at hun ikke kunne anerkendes som hans ligeværdige hustru.  

Så det ville være en stor revitalisering, at blive flyttet til Roskilde Domkirke. Så det er meget dobbelt. 

Åhhh, ja det kan jeg godt se! For Marie, det er jo som du også var inde på nemlig Louise er nærmest er Hjertet og Sjælen ved Jægerspris. Men bliver Louise stedt til hvile, ved siden af Frederik 7., så kan hun måske for alvor blive anerkendt som Danmarks første borgerlige medregent! 

Ja, men måske kunne man David istedet genbegrave Frederik 7. her? Den tanke kunne man jo lege med!  

Gud, det var faktisk en rigtigt god idé Marie, at spørge Roskilde Domkirke om ikke Frederik 7. måske kunne ligge her istedet, sammen med sit livs kærlighed?  

(Marie får et stort og hjerteligt smil, for det er måske det der skal til for, at Frederik 7. og Louise Danner kan få den respekt, som de rent faktisk fortjener. Marie er utroligt genial)  

Det kunne man godt, jeg tror ikke det ville være en farbar vej, men det kunne være et spændene eksperiment! Fordi hvor hører kongen til? Er det i den kongelige familie, som aldrig anerkendte Louise?  

Eller her på Jægerspris hvor han færdedes med folket, og dyrke sine interesser og samtidig levede sammen med det menneske som han elskede allerhøjest?  

Helt klart her, uden tvivl. Jeg synes, at Jægerspris må frem på tastaturet, og  tage fat i Roskilde Domkirke og få sat en aftale i stand! 

Tihi, den kommer på min To Do Liste!  

Storartet, Marie! (vi griner begge hjerteligt og komfortabelt, også af glæde fordi at et ægtepar der har næret så stor og varm hengivenhed til hinanden også bør ligge side om side) 

Men i forhold til Kunsthistorien, Marie så alle de vidunderlige sarkofager, statuer og skulpturer det er noget, der stammer helt tilbage fra Antikken, ikke også?  

Altså, jo alle de buster det er en tradition, som vi har taget med Os. Og det er jo en del, af den moderne verden, at lave büster. Men i Renæssancen(som varede i Europa fra starten af 1400-tallet til slutningen, af 1500-tallet!) begynder büsterne at blive mere og mere realistiske.  

Så i 1800-tallet, er man rigtigt dygtig til, at lave büster og er blevet endnu bedre til det. Og en sarkofag, som vi ser her er af arkitektonisk kunst.  

Så det hele hænger lidt sammen!  

Wauww! Og mit sidste spørgsmål Marie er, at når nu at det var Frederik 7., der med grundloven fik indført Demokratiet her i Danmark, er det så ikke noget med, at Christian 8. på sit dødsleje skrev et brev til sin søn om, hvor han tryglede Frederik om at give magten til folket, hvis Kongehuset skal overleve? 

Jo, det er der flere kilder der bekræfter. Christian 8. får endda Frederik 7. til at love, at Louise Rasmussen aldrig nogensinde må flytte ind på Christiansborg Slot. Og hvad er det første, der sker? Ligeså snart, at Christian 8. ånder ud, så flytter Louise selvfølgelig ind.  

Fantastisk! Og fantastisk var det også, at tale med dig Marie, og jeg vil gerne både på mine egne og hele TV Glad´s vegne sige dig en stor og hjertelig tak fordi, at du var så elskværdig at invitere Os herop på Jægerspris Slot!  

Jeg er blevet meget klogere, på mit elskede danske kongehus, end jeg nogensinde har været før! Men har du noget, som du vil tilføje til sidst, Marie?  

Det har været en kæmpe fornøjelse, at have dig på besøg, David! Både med alle de gode spørgsmål, de tanker du har gjort dig og så også alt det du ved! Jeg er utroligt glad for, at måtte træffe dig!  

Tusinde tak skal du have Marie, hvor er du sød! Og med disse ord vil jeg sige, tusinde tak fordi at I læste denne artikel! Og tag endelig på et besøg til Jægerspris, det er VIRKELIG turen værd!  

Vil du se mere…

Holder det stadig: Sonic the Hedgehog

Holder det stadig: Sonic the Hedgehog

Segas blå maskot fylder 35. Vi fejrer Sonic ved at puste støvet af hans første spil fra 1991 og smide det i maskinen. Men … holder Sonic the Hedgehog stadig?