Af Magnus Schultz Pedersen
Foto: Matias Olsen
Sommeren har gjort sit indtog, og ferien nærmer sig med hastige skridt. Mange glæder sig til at holde fri i et par uger, men det er langt fra alle, der har det sådan.
For en del ansatte i Glad Fonden er sommerferien ikke lig med rejser og andre vilde planer, men derimod stilstand. Tanken om ikke at skulle på arbejde, og dermed ikke have noget at lave i minimum tre uger, er en forfærdelig tanke for mange af mine kolleger – og jeg kan godt følge dem.
På den ene side er det meget dejligt at have fri og tid til at slappe af, men efter to uger begynder jeg at blive rastløs og klar til at vende tilbage til arbejdet. Det er sjældent, jeg har planer for sommerferien, så for mig kan de tre uger hurtigt blive lange og ensformige.
Jeg har snakket med nogle af mine kolleger om deres forhold til sommerferien, og hvad får de tiden til at gå med?
TOBIAS: PlayStation betyder arbejde

“Jeg synes, at sommerferie er dejligt, men det kan også godt blive lidt langt,” lyder det fra Tobias Qwist.
Tobias er på Ringsted-redaktionen kendt som lidt af en arbejdsnarkoman, og det er han også selv bevidst om. Han har meget svært ved at lægge arbejdet på hylden og holde fri, så når han endelig har ferie, så skal han helst væk fra alt, hvad der har med hverdagen at gøre.
“Jeg prøver bl.a. at holde ferie fra min PlayStation, for ellers tænker jeg: det kan jeg lave en artikel om, f.eks. en Top-10 over de bedste våben i spillet. Og så glemmer jeg at holde ferie.”
Hvad gør du så, for at holde ferie fra PlayStation?
“Jeg skal f.eks. til Silkeborg med familien. Ellers prøver jeg at hygge med vennerne og komme ud og gå nogle ture.”
På Ringsted-redaktionen har vi tre ugers tvungen sommerferie, i ugerne 29, 30 og 31, da huset holder lukket i den periode. Ifølge Tobias er det lige på grænsen, og den bør ikke vare længere.
Har du et godt råd til andre, som synes, tre uger er for lang tid?
”Jeg lægger en plan og siger f.eks.: det kunne måske være fedt at tage i Tivoli. Så ved man, at man står op til noget, i stedet for bare at ligge og flade ud på sofaen. Det kan være rart nok, men det går ikke for mig i længden.”
DAVID: Mindre skærm, mere analog

For David Frantsen er tre ugers sommerferie mere end rigeligt.
“Nogle tager fire uger, men jeg får for meget kuk i kasketten, hvis jeg går for meget derhjemme,” siger han.
Hvis det stod til ham, så skulle den vare højest en uge, for jo mere han går derhjemme, jo mere stiger hans forbrug af skærme og søde sager.
Hvad får du så tiden til at gå med?
“Jeg læser og går ture, og så videre. Jeg trives faktisk bedst med det analoge og fysiske, som bøger, tegneserier og så videre.”
Et godt råd fra David er at lukke ned for sociale medier, og skærme i det hele taget. Det prøver han selv at gøre, når han har fri, da det får ham til at slappe mere af.
DENNIS: Den bedste tid på året

I modsætning til David, er Dennis Madsere helt vild med sommerferien.
“Det er den bedste tid på året. Jeg er helt vild med varme og sol,” siger han.
Han mener ikke, at tre uger er for lang tid. Han tager tværtimod gerne fire ugers sommerferie, og han har med egne ord ingen problemer med at få tiden til at gå.
“Jeg ser Tour de France og hører en masse lydbøger. Og hvis folk spørger mig, om jeg vil være med til noget, så siger jeg selvfølgelig ja.”
Har du et godt råd til dem, som har svært ved at få tiden til at gå?
“Sørg for, at der sker noget, så du ikke har det hele liggende i samme uge. Spred tingene ud.”
LARNA: Planlæg din ferie

For Larna O’Reilly er tre ugers ferie okay; især, hvis hun har planer for de tre uger.
“Hvis jeg ved, hvad jeg skal, så er det godt. Har jeg ikke noget at lave, så er den meget svær. Så det kommer meget an på, om der er planlagt noget,” siger hun, og tilføjer, at ferien helst ikke må vare mere end de tre uger.
Har du et godt råd til dem, som har svært ved at få tre ugers ferie til at gå?
“Planlæg noget, inden du når til sommerferien. Hvis jeg ikke har planlagt noget, så ender jeg selv i et hul. Få eventuelt hjælp til det.”
Fællesnævneren er struktur
Der er altså på Ringsted-redaktionen delte meninger om, hvorvidt tre ugers sommerferie er lang tid. Men til gengæld er der enighed om, hvad man kan gøre for at fylde tiden ud; find ud af, hvad du vil lave, og spred begivenhederne ud, så der er noget at lave i hele ferien.
Det lyder som noget, jeg godt kunne finde på at gøre, og evt. gøre ligesom Dennis’ venner gør; spørge diverse, om de har lyst til at mødes.
Rigtig god sommerferie til jer alle.




