Er gaming for alle?

13. 06. 2022

Nadja elsker at spille, men hendes syn gør det svært at følge med alle andre. Hun skrev tidligere på året en klumme om emnet:

“Hvordan kan man spille skydespil, hvis man ikke kan se, hvor man sigter? Eller hvordan kan man gå rundt i en spilverden, når man ikke kan se, hvor man går hen? Hvordan kan man komme videre med en opgave, hvis man ikke kan læse teksten? Det er nogle af de udfordringer, vi kæmper med, når vi spiller som blinde eller stærkt svagtseende.”

Nadja Dalgaard

Efter hun skrev klummen, kom hun i kontakt med spiludviklerne Ubisoft. Hun fik en samtale med dem om, hvad man gør indenfor spilbranchen for at tilgodese spillere med handicap. Du kan se interviewet her:

TV glad

Følg os:

Vil du se mere:

Vil du se mere…

RASMUS’ AFSAVN: FADERSKAB

RASMUS’ AFSAVN: FADERSKAB

https://vimeo.com/1205693197?share=copy&fl=sv&fe=ci Som barn savnede Rasmus Nielsen ofte, at hans far var mere...

Kims køretøjer: Veteranbus i Odense

Kims køretøjer: Veteranbus i Odense

I dette afsnit af “Kims køretøjer” tager vores køretøjsentusiast, Kim Moslund, til Odense Jernbanemuseum for at køre med veteranbus. Han får blandt andet en havnerundfart, som måske kommer lidt for tæt på kajen. Er der mon aircondition i en veteranbus, og hvem reparerer den, hvis hjulet falder af? Kim er helt sikker, en chaufførkasket hjælper, hvis man er bange for tordenvejr.