Venskaber og BPA-ordning

12. 11. 2024

Listen to “Venskaber og BPA-ordning” on Spreaker.

I dagens afsnit diskuterer panelet venskaber og BPA-ordning. Mange unge mennesker med et handicap oplever, at det er svært at komme ind i et fællesskab og få venner, så hvad gør de selv for at opretholde deres sociale relationer? 
Dagens gæst er Anders Jensby som har et synshandicap og arbejde for Glad Medier.

Vil du se mere…

18 år, krig og diagnoser

18 år, krig og diagnoser

Panelet får besøg af Kristoffer fra Glad STU. Panelet kommer vidt omkring, når der i dagens afsnit diskuteres at gå fra barn til voksen i systemet, når man fylder 18 år, hvordan vi forholder os til verdens mange krige og diagnoser i uddannelsessystemet.

Kommunelotteri, FN’s handicapkonvention og jul i udlandet

Kommunelotteri, FN’s handicapkonvention og jul i udlandet

I dagens afsnit får panelet besøg af Maria Lytzen fra TV Glad. Panelet diskuterer kommunelotteri, hvordan det er at holde jul i udlandet og at Danmark i år har dumpet FN’s Handicapkonvention på alle punkter. Lyt med i Glad News Panelets jule edition.