Sumer & Martin: Første rejse sammen

1. 12. 2022

Sumer Mansoor og Martin Rosenlind skal for første gang ud og rejse sammen – og turen går med krydstogt til USA.
Sumer har aldrig før prøvet at rejse uden forældre eller pædagoger, så hun er meget spændt på, hvordan turen kommer til at gå.

Se videoen her, og hør, hvordan de to venner klarer turen alene.

TV glad

Følg os:

Vil du se mere:

Vil du se mere…

Glad News: Tilgængelighed på Ungdommens Folkemøde

Glad News: Tilgængelighed på Ungdommens Folkemøde

Glad News er taget på Ungdommens Folkemøde. Her interviewer Amir Becirovic Emilie Torp, som blandt andet er ansvarlig for festivalpladsens tilgængelighed. Amir spørger, hvad de har gjort for at gøre pladsen tilgængelig. Desuden kører han en tur ud på sin el scooter for at teste pladsen.

Findes der en sport til Casper?

Findes der en sport til Casper?

Casper Frisk har sidste gang dyrket motion, da han var barn. Hans ven Tobias Qwist, der er stor sports- entusiast, synes at det er på tide at Casper finder en eller anden sport til sig selv, fordi motion forbedrer ens liv både fysisk og mentalt.
Først på menuen er håndbold, som Tobias selv har spillet i 10 år.