Kan misundelse være en god ting?

19. 04. 2022

Vi kender alle den knugende fornemmelse i maven, når misundelsen tager fat i os. Måske har din ven fået en ny fed bil, eller måske er din søster lige blevet færdig med sin uddannelse. Det kan være en grim følelse, som kan opstå ud af det blå.

Men kan misundelse også bruges til noget godt? Det har Nicolaj Bahne, Nadja Dalgaard og Per Rosenberg givet en overvejelse.

TV glad

Følg os:

Vil du se mere:

Vil du se mere…

GG Preview: Efterår med smæk på

GG Preview: Efterår med smæk på

Det bliver et efterår fuld af bank, ballade og blodtud. Svend Gejl guider til de største actionbrag indenfor film og spil, som efteråret 2026 har at byde på.

En Glad udfordring

En Glad udfordring

I en Glad udfordring, udfordrer kolleger i Aabenraa hinanden i forskellige ting. Tobias Wieczorek og Lene Klavsen har aldrig prøvet at flyve før, men har været friske at tage udfordringen op.