Hvordan shopper man som blind?

17. 01. 2022

Dennis går op i at hans tøj er farve koordineret, han går op i smykker og så elsker han sit lange skæg. Men hvordan ved han, hvad der klæder ham, når han er blind og ikke kan se, hvordan det ser ud? Se med her, hvordan Dennis shopper tøj og når han tager til barber, for at få klippet skægget.

TV glad

Følg os:

Vil du se mere:

Vil du se mere…

HVORDAN ER DET AT VÆRE MIN SØSKENDE?

HVORDAN ER DET AT VÆRE MIN SØSKENDE?

Laura Visby har et handicap, og efter at hun er blevet voksen, har hun fået et stort ønske om at tale med sin storebror Malthe Visby, om hvordan det er at være lillebror og samtidig værge for hende som handicappet.

LAURA OF KATTEN TOVE

LAURA OF KATTEN TOVE

Lauras hobby er dyr. Især hunde og katte. Laura må ikke have kæledyr på sit bosted, men Lauras mor har katten Tove, og hende elsker Laura at lege med

En Glad udfordring

En Glad udfordring

I en Glad udfordring, udfordrer kolleger i Aabenraa hinanden i forskellige ting. Tobias Wieczorek og Lene Klavsen har aldrig prøvet at flyve før, men har været friske at tage udfordringen op.