Christian flyver fra reden

7. 03. 2023

Christian Eckholdt skal snart flytte hjemmefra til et bosted for mennesker med funktionsnedsættelse. Han er dog bekymret for de sociale forventninger han vil møde. Tobias Qwist og Larna O´Reilly giver gode råd med egne erfaringer om at bo på bosted.

Vil du se mere…

HVORDAN ER DET AT VÆRE MIN SØSKENDE?

HVORDAN ER DET AT VÆRE MIN SØSKENDE?

Laura Visby har et handicap, og efter at hun er blevet voksen, har hun fået et stort ønske om at tale med sin storebror Malthe Visby, om hvordan det er at være lillebror og samtidig værge for hende som handicappet.

LAURA OF KATTEN TOVE

LAURA OF KATTEN TOVE

Lauras hobby er dyr. Især hunde og katte. Laura må ikke have kæledyr på sit bosted, men Lauras mor har katten Tove, og hende elsker Laura at lege med

En Glad udfordring

En Glad udfordring

I en Glad udfordring, udfordrer kolleger i Aabenraa hinanden i forskellige ting. Tobias Wieczorek og Lene Klavsen har aldrig prøvet at flyve før, men har været friske at tage udfordringen op.