Christian flyver fra reden

7. 03. 2023

Christian Eckholdt skal snart flytte hjemmefra til et bosted for mennesker med funktionsnedsættelse. Han er dog bekymret for de sociale forventninger han vil møde. Tobias Qwist og Larna O´Reilly giver gode råd med egne erfaringer om at bo på bosted.

Vil du se mere…

Glad News: Tilgængelighed på Ungdommens Folkemøde

Glad News: Tilgængelighed på Ungdommens Folkemøde

Glad News er taget på Ungdommens Folkemøde. Her interviewer Amir Becirovic Emilie Torp, som blandt andet er ansvarlig for festivalpladsens tilgængelighed. Amir spørger, hvad de har gjort for at gøre pladsen tilgængelig. Desuden kører han en tur ud på sin el scooter for at teste pladsen.

Findes der en sport til Casper?

Findes der en sport til Casper?

Casper Frisk har sidste gang dyrket motion, da han var barn. Hans ven Tobias Qwist, der er stor sports- entusiast, synes at det er på tide at Casper finder en eller anden sport til sig selv, fordi motion forbedrer ens liv både fysisk og mentalt.
Først på menuen er håndbold, som Tobias selv har spillet i 10 år.